Ey Sevgili Zaman!

Standard

time    Biriktiremediğimiz tek şey: Zaman…

En kıymetli ama en kıymet görmeyen şey: Zaman….

Zaman, peşinden bir ordu koşturur gibi topukladığında, onu bir yerinden yakalayıp  tutamadığımızda, hayatımızdan bir yıldız gibi  kayıp gitmesini görüp de ardından gözyaşı bile dökemeyecek kadar “onsuz” kaldığımızda; durmanın vakti gelmiştir.

Sevdiğimizle geçirdiğimizde yetmeyen, özlemlerde bir duvar gibi aramıza dikilen, kalıbı belli olmayan, geri sarılamayan, büyük güç: Ey Zaman, vay zaman…

Bugünlerde zaman yokluğu çekenlerdenim. Durup bir nefes alacak, hatta tuvalete gidecek lüksüm yok sanki. Varsa yoksa iş.. Malum yeni bir işe başlayınca insan, üzerine sağanak yağmur gibi yağan yeni bilgileri sindirmek için bolca zaman gerekiyor. Bolca zaman olmayınca ise sıkıştırılmış takvimlere koskoca işler sığdırmak gerekiyor. İşte o zaman benim ruhum da sıkışıyor.

Yoganın “an”ı yaşatan, şifayı bedene ve ruha zerk eden ellerinden, kurumsal hayatın dikenli tellerinin üzerine düşüverince, sudan çıkmış balığa döndüm ben. En sevdiğim sevgilim “zaman”la amansız bir mücadeleye girdim. “Var mısın, yok musun? Benim misin, değil misin? Bir durup durulacak mısın, peşinden mi koşturacaksın?” ikilemlerinde, tutup da bir sarılamadım kendisine.

O zaman tekrar farkına vardım, kıymetini bilemediklerimiz, eksikliğini çekmediklerimiz.

Şimdi özlüyorum ailemle kahvaltıları.

Uzanıp koltuğa bir film izlemeyi.

Arkadaşlarımla uzun sohbetleri

Hayatın basit güzelliklerini.

İçime dönüp, kendimle yaptığım sohbetleri.

Hergün meditasyon yapmak, insanın kendi ile bağlantıya geçmesi şart. Günde minimum yarım saat meditasyon önerilir. “Zamanım yok, çok yoğunum” diyenlere ise minimum 1 saat. Çünkü bu bağlantıya en çok onların ihtiyacı vardır. Çünkü en çok onlar kendilerine yabancılaşırlar.

Ey Plaza İnsanı! Bir ara ver ve ölümlü olduğunu hatırla. Bir nefes al ve sahip olduğun tek şeyin aslında içinde bulunduğun “an” olduğunu farket. Gözlerini kapat. Sadece 10 saniyeliğine ve içinde akan nefesi hisset. İşte o nefes sensin! RECONNECT! Şükret!

NAMASTE…

meditation

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s