Bir deli yazı…

Standard

Bugün yoga yaparken deli deli şeyler geçti aklımdan; bir türlü anda kalamadım; esneyen bacaklarıma, uzayan omurgama odaklanamadım. “Ne delice düşünceler bunlar” derken, bu sefer aklım deliliğe kaydı. Deliliğin binbir türlü hali geçti gözümün önünden. Sahi insan neden delirir diye düşünür oldum.

Farkındalığın ileri boyutu deliliğin kıyısına vurmak mı acaba? Bir Arap atasözünün söylediği gibi “insana bilinmeyenleri bilme yetisi kazandıran” bir tepeden inme durum mu? Anlamadığımız, hakim olmadığımız şeylere delilik diyoruz belki de.  Zihnin sınır ötesi seyahat yapıp, normal diye  bilinenin dışına çıktığı, bilinmeyene yol alıp, şaşırdığı durumlara deli etiketini yapıştırmadığımız ne belli? İnsanoğlu bilmediğinden korkuyor malum, olağandışını yadsıyor, iki adım geri kaçıyor. Belki azıcık bıraksak kendimizi, bir delilik denizine salsak zihnimizi, bileceğiz bilmediğimizi, göreceğiz görmediğimizi. Ama o zaman etraftakilerden uzaklaşacağız adım adım, sonra dışında kalıvereceğiz çemberin ve parmakla gösterilen, ufak ufak uzaklaşılan “deli” olup, çıkacağız.

Erasmus’un deliliğe övgüsü vardır. Şöyle der:

Gerçek bilgelik deliliktir. Kendini bilge sanmak da gerçek deliliktir.

Öyle kolay iş değil delilik. Herkesin harcı değil. Boşuna korkmuyoruz ondan. Ona yaklaştığımız anları kovalıyoruz.

Deliliğin en normallerin bile hayatına sızdığı en bilindik durum AŞK bence. Aşk insanın en özgür, en dizginlenemez, en kimyası bozuk duygusu. Deliliği rehabilite edebiliyorlar da, aşkı edebiliyorlar mı? Yok; çaresi yok. Leyla ile Mecnun, Ferhat ile Şirin, Romeo ile Juliet deli değil de ne? Dağları delmek; ölü numarası yapmak için zehir içmek akıllı insan işi mi? O halde aşka hürmet ediyoruz da, delilikten neden korkuyoruz? Belki de çok da kötü bir şey değildir delilik hali.

Paolo Coelho’nun çok sevdiğim romanı “Veronika Ölmek İstiyor”da şöyle bir hikaye vardır:

” Çok güçlü bir büyücü, bütün bir ülkeyi yok etmek ister, o ülke halkından herkesin su çektiği bir kuyuya sihirli bir madde atar. kuyunun suyunu kim içerse delirecektir.

Ertesi sabah, herkes kuyudan su çekip içer, hepsi de delirir. Sadece  kraliyet ailesi, kendilerine ait özel bir kuyudan su çektiklerinden, sihirbaz da o kuyuyu zehirlemeyi beceremediğinden, delirmezler. Tabi kral çok kaygılanır, halkının sağlığını ve güvenliğini sağlamak için bir dizi emir verir. Ancak polisler ve müfettişler de halkın içtiği sudan içmiş olduklarından, kralını emirlerini saçma bulur uygulamazlar.

Ülkede yaşayanlar kralın emirlerini duyduklarında onun çıldırdığına inanırlar, hep birlikte şatosunun önünde toplanıp tacını ve tahtını bırakması için gösteriler yaparlar. Umutsuzluk içindeki kral tahtından inmeye hazırlanırken kraliçe ona engel olarak der ki “Gel biz de o kuyunun suyundan içelim, o zaman biz de onlar gibi oluruz.”

Ve öyle yaparlar. Kral ile kraliçe cinnet suyunu içip anında saçma sapan konuşmaya başlarlar. Bu durumda halk taşkınlığından dolayı pişman olur; öyle ya madem kral bu kadar bilgece konuşuyor, onu alaşağı etmenin bir anlamı yoktur.

Ülkede barış ve huzur yeniden hüküm sürer, bu halk komşularından epeyce farklı bir hayat tarzı benimsemiştir ama kral ölümüne dek ülkesini yönetebilmiştir.”

Sahi kimin deli, kimin normal olduğunu nereden biliyoruz? Delilerin bilge, bizim cahil deliler olmadığımız ne malum? Çoğunluk neyse, doğrunun “o” olduğu gibi bir yanılsama insanoğlunun en büyük yalanı mıdır?

En başta söylemiştim, “deli deli düşünceler geçti aklımdan” diye… O yüzden bu yazıda aradığınız aklı, mantığı bulamazsınız. Yazı bir yere bağlanacak sanıyorsanız da, hayal kırıklığı yaşayacaksınız. Çünkü delilik dediğin şeyin varış istasyonu yoktur. Akar gider, yolsuz, yönsüz, sonuçsuz.

Bir deli yazı işte. Sorar, sorgular, az biraz delirir, belki delirtir.

deli                   deli2

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s