Bir değişik ben…

Standard

Uzun zamandır yazamadım. İhmalden değil, yoğunluktan. İş yoğunluğu değil, kendimle uğraşma, büyüme, serpilme, gelişme durumları…

Adı üzerinde Annebabacocuk blogu bu; yani hep Dafne’den bahsederim sanmadınız, değil mi? Anneden de bahsedeceğim ara sıra.

Gecen hafta kendim için birşey yaptım. Sahi, kendim için birşey yapmayalı öyleeee uzun zaman olmuş ki, sersemledim bu kararı verince. Son bir yılımı içimde bir canlı büyütmeye, onu en iyi besinlerle besleyip, geliştirmeye adadım. Sonra da dünyaya getirince, bu sefer zihinsel gelişimi için çırpınır oldum. Ama bu arada kendimi unuttum. O içimden çıkarken, sanki özgüvenim de, benliğim de içimden kayıp, çıkıverdi. Sanki tüm enerjimi, tüm benliğimi ona vermişim de benden birşey kalmamış geriye gibi bir boşlukta asılı kalıverdim.

Geçen haftaya kadar ben “ben”sizdim. Şimdi bunları yazarken yepyeni bir ben olarak karşınızdayım. Ben yeniden doğdum. Bir bebeğin annesinin karnından çıkmaya çabalaması gibi zor bir süreç oldu. Genelde doğum esnasında sadece anne yorulur, acı çeker, uğraşır sanılır. Oysa bebek de çok büyük uğraş verir. Kendini iter, o sıkışık alandan çıkmaya çalışır, döner, bir daha döner, yine iter. Anne ile bebeğin tam bir işbirliğidir doğum. İşte benim yeniden doğuşum da sancılı ama işbirlikçi şekilde oldu. Yaklaşık 65-70 güzel insanla birlikte sıkıştığımız alanlardan çıktık, kocaman bir nefes aldık ve ilk çığlığı bastık.

Geçen hafta uzun zamandır gitmek istediğim Outlook Seminerine gittim. Uzun zamandır ilk kez kendi istediğim birşeyi yaptım. İlk gün “Bu ne yaaa?” diye içimdeki sesler dürttü beni. İkinci gün ahenk bastırdı tüm sesleri. Üçüncü güne geldiğimizde, etrafımdaki güzel insanların sessizliği içime doluştu. Outlook bir nevi içine dalıp, dipten bir inci alıp çıkma; insanların içini görme; koşulsuzca sevme workshop’ı. Günlük hayatımızda kaybettiğimiz empatiyi hatırlatma, uykuya dalmış insanlığı uyandırma süreci.

Outlook’a katılmış olan 46 güzel insanın hayatı bundan böyle aynı olmayacak. Çünkü daha güzel, daha farkında, daha bağlılar kendilerine ve hayata. Hani Turkcell son dönemlerde “Hayat paylaşınca güzel” diye çığırıyor ya… Hakkı var! 

 Siz hiç kelimeler olmadan konuşmayı denediniz mi? Hiç ağzını açmadan sohbet edebiliyormuş insan; hiç tanımadığı birinin en derinlerine inebiliyormuş gözlerinin arkasına bakarak. Ruhunda tıkanan yerleri hiç tanımadığı, sadece isimlerini bildiği, başka içbir detaya hakim olmadığı başkaları açabiliyormuş. Sevgi koşulsuz olduğunda, insana en büyüğünden kanatlar takıveriyormuş.

Outlook, insana kendini ve kardeşten öte yakınlık kurulan yeni Can’lar hediye ediyor. Ama bununla kalmıyor. Anneliğin, babalığın en çetin, en zorlu görev olduğunu insana durmadan hatırlatıyor. Yıllar önce yazdığım “Herkesin Hikayesi” adlı romanımda, bir aşçının ağzından şöyle yazmışım: “Çocuk yetiştirmek mutfakta, keskin bıçakla soğan doğramaya benzer. Gözlerini yakar; özensizce ve hızlı yaparsan, elini kesersin ve herşeyi berbat edersin.”

Büyümek ve büyütmek gerçekten çok göz yakar, iç yakar, zordur ama sonunda taze topraktan fışkıran çiçek açmış bir fidan için herşeye değer! Hepimiz “yaratan”ız! Özellikle çocuklar söz konusu olduğunda… Onları en defosuz, en kendi hallerinde ve mutlu büyütmek için; onlara en güvenli hayatı yaratmak için, önce kendi içimize bakmamız yeterliymiş… Cevaplar orada. Take a good inlook:-)

Tüm anne ve babalara Outlook’a gitmelerini tavsiye ediyorum.                                                                                                                                                                       Hiç pişman olmayacaksınız …

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s